A C-vitamin felfedezése egy Nobel-díjas magyar orvos, Szent-Györgyi Albert nevéhez fűződik, aki egy addig ismeretlen vegyületet azonosított a mellékvesében, melyet azután sikeresen a paprikából is kivont. Később ezt nevezték el C-vitaminnak.
Milyen hatással van a C-vitamin a szervezetünkre?
Nem is gondolnánk, hogy a C-vitaminnak milyen fontos szerepe van szervezetünk egészséges működésében, milyen folyamatokban támogatja testünket.
- Fertőzésekkel szembeni ellenállást fokozza.
- Regenerációban és sebgyógyulásban vesz részt.
- Antioxidánsként védelmet gyakorol a daganatos betegségekkel szemben.
- Fizikai és szellemi megterheltség (stresszes állapotok) során fokozottan képződő kártékony szabadgyököket képes hatástalanítani.
- Természetes antihisztamin hatásából fakadóan enyhíti az allergiás panaszokat.
- Kötő- és támasztószövet kollagénjének képzésében is részt vesz.
- Erősíti és tisztítja az érfalat.
- Védelmet nyújt a fogínynek.
- Növekedést segíti.
- Számos hormon képzésének közreműködője.
- Részt vesz különbözőanyagcserefolyamatokban.
- Koleszterinszint csökkentő hatással rendelkezik.
- Fokozza a vas- és rézfelszívódást.
Miben található meg a C-vitamin?
A C-vitamin bevitelének legjobb módja a friss gyümölcs és zöldség fogyasztása. A természetes C-vitamin megtalálható citrusfélék gyümölcseiben, mint például a citrom, narancs, grapefruit, valamint bogyós növényekben, zöldség és főzelékfélékben, ilyen a paradicsom, paprika, kelvirág, burgonya, karfiol, kelbimbó és még sok egyéb növény termése.
A C-vitaminról érdemes tudni, hogy a folyamatos bevitelére azért van szükség, mert az emberi szervezet nem képes előállítani azt. A másik lényeges tényező, amit a C-vitamin szedésénél figyelembe kell vennünk, hogy egy vízben oldódó vitaminról van szó, melyet a szervezet nem képes hosszabb időn keresztül tárolni.
Mi történik, ha nem jut megfelelő mennyiségű C-vitaminhoz szervezetünk?
A C-vitamin hiánybetegsége a skorbut. Ez a betegség nagy pusztításokat okozott háborúk és éhínségek idején, illetve a hajósnépeknél. Egyes hajósnépek felismerték, hogy a gyümölcsöt is tartalmazó étrend a hosszú hajóutakon segít a skorbut megelőzésében.
Mennyi C-vitaminra van szükségünk?
Nemtől és életkortól függően mindenki számára más mennyiség lenne az optimális, vannak továbbá olyan állapotok, amikor egyértelműen növekszik a C-vitamin szükségletünk, pl.: terhesség, szoptatás, járványidőszakok, műtétek után…stb.
A nemzetközi ajánlások egy olyan minimum beviteli mennyiséget adnak meg, melynek fogyasztása esetén a hiánytünetek biztosan nem alakulnak ki. Ez felnőtt férfiaknál 90 mg, míg felnőtt nőknél 75 mg. Egy kiegyensúlyozott, gyümölcsökben és zöldségekben gazdag étrenddel ezt a mennyiséget teljes mértékben biztosítani tudjuk a szervezetünknek. Ennek további előnye, hogy a C-vitamin mellett sok más hasznos anyagot is magunkhoz veszünk.
A nagymértékű veszteség elkerülése, és a megfelelő hasznosulás érdekében két lehetőség áll előttünk. A kényelmesebb megoldás az, ha nyújtott hatású (ún. retard) készítményt választunk, melyből a hatóanyag hosszabb időn keresztül szabadul fel. Ezt a szervezet folyamatosan tudja hasznosítani, így kevesebb vitamin vész kárba.
Így elegendő naponta egyszer, reggel 500 mg C-vitamint bevenni.
Ha nem retard készítmények mellett döntünk, akkor pedig naponta többször javasolt bevennünk kisebb mennyiségű vitamint. Ezzel egyenletesebbé tehetjük a bevitelt, ami jobb hasznosuláshoz vezet. Nem retard készítményből vegyünk be reggel és este egy-egy szem 250 mg-os adagot.
Bármelyik megoldást is választjuk, azt tartsuk szem előtt, hogy a nemzetközi szakirodalmi ajánlások alapján egészséges felnőtteknek napi 1000 mg-nál nagyobb mennyiségű C-vitamin pótlásra nincs szüksége.